Gymnázium Vincence Makovského – MATERIÁLY PRO SPORTOVNÍ ČINNOST ŠKOL V OBLASTI BĚŽECKÉHO LYŽOVÁNÍ
Gymnázium PC ve škole Interaktivní výuka E-gram Nové Město

Běžecké lyžování - výběr a příprava vybavení

RSS

Příprava lyží na klasickou techniku

Skluzná zóna lyže

Při koupi nebo zapůjčení lyží si na nich musíme nejprve určit jednotlivé zóny. Lyže má skluznou a odrazovou zónu. Odrazová zóna je ve středu lyže, na obě strany od těžiště do vzdálenosti asi 30 - 50 cm (podle délky lyže pro dospělého bývá celkem 60 - 100 cm. Skluzné zóny jsou na špičce a  patce lyže.Rozsahu odrazové zóny odpovídá tzv. voskovací komora. Tuto komoru lze zjistit "papírkovým testem". Stoupnete si na obě lyže na rovný podklad. Někdo druhý bude protahovat kancelářský papír pod lyží, najde tak místa směrem ke špičce a k patce, kde už se lyže dotýká podložky. Mezi nimi je Vaše voskovací komora. Potom již můžeme přejít k samotnému mazání.

Čistící sada

Nejprve je třeba zdůraznit, že mazání lyží a správná údržba jsou skutečně velmi důležité, protože až na výjimky jsou namazané lyže vždy lepší než nenamazané a dobře namazané vždycky rychlejší na každém sněhu.


Jak budeme postupovat?

  1. Nejprve je třeba lyže správně připravit
  2. Poté nanášíme na lyže vosk pro minimalizování tření lyže po sněhu při jízdě.
  3. Nakonec naneseme vosk umožňující odraz ze zatížené lyže.

1) Ani lyže které si přinesete z obchodu nejsou připravené k  namazání. Jsou hrubě broušené a vůbec by nejely. Nejprve je musíme přebrousit jemným smirkovým papírem (brousíme rovnými tahy rovně ve směru jízdy). Vhodné je např. pečlivě připravit lyže před novou sezónou. Když jsou skluznice hodně sedřené, je možné použít nejdřív hrubší smirkový papír a potom až ten jemný.

Nové i přebroušené lyže musíme nejprve napustit parafínem. Můžeme začít rovnou voskem určeným ke zlepšení skluzu. Používáme speciální vosky pro běh volným stylem, nebo přímo sjezdařské vosky.

Parafinování

Napouštění skluznice provádíme tak, že vosk naneseme na skluznici jako bychom ji chtěli celou počmárat (vosku tak ulpí dostatek) a  potom jej zažehlíme žehličkou. Žehlička je nejlepší elektrická. Teplota žehličky má být taková, aby vosky dobře tály a spojily se s prohřátým povrchem skluznice, ale aby se nepřepalovaly a aby nedošlo ke zbytečnému tepelnému namáhání lyže (lyže měknou). Pokud se někde všechen vosk do skluznice vpije, tak na toto místo trochu přidáme a znovu zažehlíme. Hluboké vrypy můžeme zakapat tak, že vosk přiložíme k žehličce. Potom škrabkou z plastu (např. špachtlí od klistrů) seškrábneme ve směru jízdy přebytečný vosk tak, abychom nepoškodili skluznici.

Voskování

Následuje samotné mazání. Teď už volíme vosky podle příslušné teploty, abychom dosáhli optimálních vlastností lyže na sněhu. Pozor, někteří výrobci vosků uvádějí na svých výrobcích teplotu sněhu (TOKO), jiní zase teplotu vzduchu (SWIX). Nejprve nanášíme vosky na lyži mimo voskovou komoru. To můžeme udělat v klidu doma, třeba den předem večer podle předpovědi počasí.

Seškrabávání vosku

2) Postup je v podstatě shodný s napouštěním skluznice. Po zažehlení vosku jej také seškrábneme tak, aby všude byla rovnoměrná slabá vrstva vosku. Ideálně by to mělo být v setinách mm. Potom ještě skluznici přeleštíme kartáčem s krátkými silonovými štětinami, nebo alespoň korkem.

3) Následuje snad ještě důležitější mazání voskové komory.

To můžeme dokončit až na místě podle skutečných podmínek, nebo v případě potřeby během jízdy upravit či pozměnit pokud se podmínky během delší jízdy mění. Prodloužení délky voskové komory může pomoci, když lyže trochu kloužou dozadu, zkrácení naopak může lyže zrychlit třeba na prašanu. Pro mazání na klasiku se používají buďto tuhé vosky, nebo klistry.


    Sada tuhých vosků

  • Tuhé vosky se nanášejí po slabých vrstvách, čím víc vrstev, tím víc lyže drží a nepodkluzují. Vosk naneseme do voskovací komory co nejrovnoměrněji a rozetřeme korkem, potom naneseme druhou vrstvu a opět rozetřeme a vyleštíme korkem. Lépe se to provádí v teple, skluznice musí být suchá. Pokud mažeme venku za jízdy, alespoň ji důkladně otřeme. První vrstvu je výhodné zažehlit, aby se lépe spojila se skluznicí. Jednotlivé vrstvy mohou mít různé vlastnosti. Dáme li spodní vrstvu měkčí, (vosk pro vyšší teplotu) zlepšíme odrazové vlastnosti horní vrstvy tím, že bude pružnější. Naopak spodní vrstva tvrdší zrychlí lyže ve skluzu. To nám přinese cit, spojený se zkušenostmi po mnoha najetých stovkách kilometrů.
  • Sada klistrů

  • Klistry se nanášejí na čistou skluznici při pokojové teplotě z tuby šikmými tahy od středu skluznice ke kraji, asi po jednom až dvou centimetrech od sebe. Potom se stěrkou rozetřou ve směru osy lyže tak, aby vznikla slabá vrstva o tloušťce několika desetin mm. Silnější vrstvu použijeme jen u velmi starého hrubozrného sněhu, který vosk rychle sedře ze skluznice, jinak by sníh do silné vrstvy namrzal.
    I klistry lze nanášet ve vrstvách, nebo je dokonce i míchat. Třeba dva sousedních vlastností, při jízdě na větší vzdálenosti, kdy očekáváme změny kvality sněhu vlivem změny počasí, nebo vlivem velkých změn nadmořské výšky ve stovkách metrů.

Teploměr

Jestliže vyneseme lyže z tepla a vyjedeme na sníh, budou vždycky klouzat. Jestli jste zvolili správnou mázu, to poznáte až po několika stech metrech, kdy lyže zchladnou na teplotu sněhu.

Na správnou volbu vosku má vliv mnoho faktorů. Kromě teploty je to ještě struktura sněhu, kterou ovlivňuje jeho stáří, teplota, průběh počasí a mechanické vlivy zpracování stopy, dále má na mazání vliv vlhkost vzduchu, vítr, charakter stop a terénu, fyzické dispozice lyžaře a mnoho dalších maličkostí.

Obecně se dá říct, že čím je sníh hrubší, tím volíme tvrdší vosk. Naopak je-li vzduch vlhký vosk dáme měkčí.

Jestliže za jízdy začnou lyže klouzat, tak buďto přidáme další vrstvu stejného nebo měkčího vosku když se otepluje, nebo pokud se už vosky sjely, domažeme.

Pokud lyže lepí, nebo namrzají, musíme lyže očistit od sněhu a ledu škrabkou a pokud možno zbavit se alespoň části vosku a potom namazat tvrdší.

Zvláštní případ je tupý prašan při velkých mrazech, ten nejede na nic.

Použité materiály:
www.zlatalyze.cz
e-zdar.wz.cz/lyze
www.swixsport.com
www.toko.ch

28.07.2006 
přečteno: 24301x

zobrazit rozvržení pro tisk 


Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.4,
© TFSoft 2003.
Processing took 0.070 seconds.