Gymnázium Vincence Makovského – MATERIÁLY PRO SPORTOVNÍ ČINNOST ŠKOL V OBLASTI BĚŽECKÉHO LYŽOVÁNÍ
Gymnázium PC ve škole Interaktivní výuka E-gram Nové Město

Běžecké lyžování - výběr a příprava vybavení

RSS

Výběr vybavení pro volnou techniku

lyže | hole | boty | vázání

Co je volná technika lyžování?

Volná technika

V okamžiku, kdy se zdála klasická technika běhu naprosto dokonalá, vznikla nová technika "bruslení" na lyžích. Bruslení na lyžích umožňuje podstatně vyšší rychlosti pohybu a to hlavně za nevyzpytatelných sněhových podmínek. Lyže jsou nasměrovány při skluzu velmi podobně bruslení na bruslích a tak byla technika podobně pojmenována.

Je charakterizována nastavením lyží v průběhu skluzu do odvratného postavení (špičky lyží směřují od sebe). Oporu pro provedení odrazu tvoří celá délka hrany lyže. Odraz probíhá v průběhu skluzu (lyže se nezastavuje). Při volné technice se provádí skluz na lyžích opatřených skluzovými prostředky (parafín, spreje, fluorové prášky, ...), které maximálně snižují tření mezi skluznicí lyže a sněhem, a tím jsou lyže rychlejší.

Výběr běžeckých lyží

Nabídka lyží je velká, ne vše se hodí na bruslení...

Výběr lyží pro volnou techniku je omezen pouze na závodní a sportovní kategorii. Je to z důvodu velké fyzické a technické náročnosti bruslení a také z vysokých požadavků na upravenou, tvrdou a dostatečně širokou trať.

Lyže pro volnou techniku poznáme hlavně podle špičky, která je u těchto typů lyží jen velmi málo zahnutá, protože přes ni není veden skluz. Lyže pro bruslení mají výraznější křivku propnutí. Prošlápnutí lyže na plochu skluznice však nehraje roli, odraz je veden z hrany. Skluznice má tvrdší hranění.

Délka lyží pro bruslení je přibližně shodná s výškou postavy či o 10-15 cm delší. Je však důležité vzít v úvahu ještě jeden parametr, a tím je Vaše hmotnost, kterou budete lyži při jízdě zatěžovat. Většina výrobců lyží uvádí tabulku, kde ke každé délce lyže je uvedena odpovídající hmotnost lyžaře.

Na trhu se můžeme dále setkat s lyžemi označenými "combi". Tyto lyže jsou určené pro sportovně založené turisty a umožňují, jak jízdu volnou technikou, tak klasický styl. Pro závodní lyžaře je však tento kompromis nepřijatelný. Problém je hlavně v mazání, protože pokud na lyže nanesete stoupavý vosk, tak si na nich už nezabruslíte, a naopak, bez stoupavého vosku se klasickou technikou téměř nepohnete z místa. Nepočítejte tedy s tím, že combi styl použijete při jednom výletu. Combi lyže jsou vhodné pro ty, co se jeden den rozhodnou bruslit a druhý jet klasicky a podle toho lyže náležitě připraví.

Výběr běžeckých holí

Hole pro volnou techniku se materiálem a konstrukcí od klasických příliš neliší, rozdíl je pouze ve zvolené délce.

Poutka u holí

Závodní či sportovní lyžaři si vybírají délku holí pro volnou techniku přibližně k bradě nebo k ústům. Obecně lze říci, že čím zdatnější lyžař tím delší si může dovolit hole, hlavní roli zde hraje síla paží.

Každá hůl je nad rukojetí opatřena posuvným poutkem, které při správném nastavení vrací hůl po odpichu zpět do dlaně.

Pokud jezdíte kombinaci klasického a bruslařského stylu, pak zvolte hole o cca 5 - 10 cm delší, než na klasický styl.

Výběr běžeckých bot

Bota na volnou techniku

Obuv pro bruslení je vyšší a má zpevnění plastovým skeletem v oblasti nad kotníkem. Skelet je s vlastní botou spojen kloubem, který umožňuje ohyb kotníku ve směru dopředu v závislosti na sklonu terénu a zabraňuje bočnímu výkyvu nohy.

Ne každé vázání je vhodné...

Firma Salomon přišla na trh s novým systémem "Pilot", tento systém má v podrážce boty dvě hrazdičky (příčné osy), zabezpečující pevnější uchycení boty do vázání.

Existují i boty combi, tyto boty jsou vybaveny přezkami, jejichž povolením je bota vhodná pro klasiku a dotažením se bota přizpůsobuje volnému stylu.

Výběr běžeckého vázání

Výrobci běžeckého vázání dodávají na trh speciální řadu svých výrobků určenou pro volnou techniku.

Vázání NNN

Systém NNN produkovaný hlavně firmou Rottefella je obdobný jako pro klasický styl, pouze je vybaven dvěma tvrdšími flexory. Jeden se nachází před špičkou boty a druhý pod ní. Tento systém pomáhá držet lyži v rovnovážné horizontální poloze v době odrazu kdy se pohybuje vzad a v době návratu lyže do odrazové polohy, což brání padání špičky a drhnutí konce lyže.

Vázání SNS

Systém SNS, jehož hlavním výrobcem je firma Salomon přišla v posledních letech s novým Pilot systémem. Jeho princip spočívá v upevnění dvou hrazdiček (příčných os) zasazených v botě za sebou do vázání. Tento systém zvyšuje stabilitu a kontrolu nad lyží.

Oba tyto systémy jsou určeny pro závodní a sportovní lyžaře.

lyže | hole | boty | vázání

28.07.2006 
přečteno: 12292x

zobrazit rozvržení pro tisk 


Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.4,
© TFSoft 2003.
Processing took 0.068 seconds.